Istnieje wiele zatargów, które krążą w wielu tematach, a perfumy z pewnością nie są złotym wyjątkiem. Od przestarzałych praktyk po powszechne nieporozumienia, zdziwiłbyś się, jak wiele osób myli się, jeśli chodzi o perfumy.
Jeśli jesteś jednym z tych, których męczy narzekanie na używanie perfum w „niewłaściwy” sposób lub po prostu jesteś ciekawski, to masz szczęście! Oto pięć mitów na temat perfum, które zamierzamy obalić. Zacznijmy.
Mit nr 1:
„Nie rozpylaj perfum na skórę! Po prostu spryskaj go w powietrzu i przejdź przez niego.”
Fakt:
Zabawne jest to, że kilka lat temu była to całkiem dobra rada. W tamtych czasach fabryki wytwarzały perfumy tak silne, że miało sens tylko wprowadzenie tego mitu w życie. Jednak teraz nie musisz się tym martwić, ponieważ nowoczesne receptury perfum stały się w porównaniu z nimi dość łagodne. W dzisiejszych czasach rozpylanie perfum w powietrzu to tak naprawdę tylko fantazyjny sposób na ich zmarnowanie.
Dodatkowo, jeśli chcesz wiedzieć, jak mocne są twoje perfumy, zawsze możesz zrobić spritz testowy. Nie ma w tym nic złego.
Mit 2:
“Perfumy nigdy się nie psują!”
Fakt:
Tylko dlatego, że nie możesz jeść perfum, nie oznacza to, że nigdy nie może się zepsuć!
… W porządku. Technicznie możesz. Ale nie trzeba dodawać, że to całkiem zły pomysł.
Ponownie, ten mit nie jest całkowicie bezpodstawny: perfumy i wody kolońskie mają wysoką zawartość alkoholu, co sprawia, że ich trwałość jest dość długa. Jednak z biegiem lat perfumy tracą swój pierwotnie zamierzony zapach i ostatecznie zaczynają pachnieć dość nieprzyjemnie. Jeśli do tego czasu nie zużyłeś perfum, proponuję przechowywać je w chłodnym, ciemnym miejscu. Ciepło, wilgoć i światło szybciej niszczą receptury perfum, zwłaszcza jeśli są przechowywane w jasnych opakowaniach.
Mit nr 3:
„Spryskaj nim nadgarstki i potrzyj je razem. W ten sposób zapach staje się lepszy!”
Fakt:
Zaskoczony? Ja też. Odkąd pamiętam, nawet moja mama każe mi to robić za każdym razem, gdy używam perfum. Dla mnie to nigdy nie miało sensu. Ale… matka wie najlepiej, prawda?
Prawda jest taka, że tarcie spowodowane pocieraniem nadgarstków ingeruje zarówno w olejki w ciele, jak i same perfumy. Pocieranie ich powoduje zmianę ogólnego zapachu, ale także rozkłada olejki eteryczne. Oznacza to, że twoje perfumy trwają o wiele krócej, niż gdybyś je po prostu spryskał.
Mit 4:
„Jeśli masz wrażliwą skórę, użyj naturalnych perfum”.
Fakt:
Choć wydaje się to całkiem rozsądnym argumentem, nadal jest to zły pomysł. Naturalne materiały do produkcji perfum są znacznie bardziej skomplikowane i częściej zawierają potencjalne alergeny. Z drugiej strony przemysł perfumeryjny nakłada wiele ograniczeń na perfumy komercyjne. Oznacza to, że pilnują również rzeczy, które mogą spowodować pęknięcie skóry i ograniczają je tak bardzo, jak to możliwe.
Jeśli jesteś jedną z tych naprawdę pechowych osób, których skóra negatywnie reaguje na perfumy, to prostym rozwiązaniem byłoby spryskanie nimi ubrania zamiast skóry.
Mit 5:
„Te perfumy są dość drogie. To musi oznaczać, że są lepsze!”
Fakt:
Pomimo moich wcześniejszych uwag, perfumy są właściwie jak jedzenie, ponieważ mogą być zarówno genialne, jak i tanie. Wiele osób w branży perfumeryjnej po prostu ustala cenę swoich produktów w zależności od użytych do tego materiałów lub czasami jest to po prostu strategia marketingowa. Oznacza to, że jeśli ta konkretna butelka, na którą patrzysz, ma rażącą cenę, prawdopodobnie zawiera tylko jakiś rzadki, zaawansowany technologicznie surowiec. Nie oznacza to jednak automatycznie, że jego zapach byłby lepszy. Nie musisz opróżniać portfela tylko po to, żeby wspaniale pachnieć. Istnieje wiele odmian zapachów. Poszukaj wystarczająco uważnie, a jestem pewien, że znajdziesz to, czego szukasz, w odpowiedniej cenie.