Perfumy i inne zapachy od wieków są podstawą cywilizacji. Od czasów starożytnych ludzie używali zapachów do upiększania, przekazywania informacji o sobie, a nawet do wywoływania wspomnień. Wybór jednego zapachu, zamiast innego może być bardzo osobistą czynnością i może być uzależniony od aktualnych preferencji, doświadczeń, a nawet naszego składu genetycznego.
Poszczególne składniki zapachu i działanie zapachu po reakcji z naszą indywidualną chemią ciała mogą pomóc nam wybrać nasze autorskie perfumy. Uzbrojeni w odpowiednie informacje, możemy zidentyfikować zapachy najlepiej odpowiadające naszym osobistym upodobaniom lub kupić idealne perfumy dla przyjaciół i bliskich.
Dlaczego perfumy inaczej pachną na ludziach?
Jeśli kiedykolwiek podobały Ci się jakieś perfumy na kimś innym, a potem wypróbowałeś je na sobie, tylko po to, by być zdezorientowanym, gdy nie pachną tak samo na tobie, nie jesteś sam. Istnieje naukowe podstawy dla kłopotliwego zachowania perfum. Podczas gdy niektóre perfumy mogą mieć te same nuty zapachowe, indywidualny skład chemiczny ciała użytkownika może mieć duży wpływ na jego reakcję na skórze. Hormony mogą również mieć wpływ na to, jak zachowują się perfumy. W rzeczywistości perfumy mogą pachnieć różnie u tej samej osoby w dwóch różnych porach miesiąca. Diety mogą nawet dyktować, jak pachną perfumy i jak mocno utrzymują się po pierwszym zastosowaniu. Osoby preferujące pikantne lub aromatyczne potrawy mogą stwierdzić, że ich perfumy wychwytują smugi tych zapachów, gdy przenikają przez ich pory.
Perfumy w mózgu
Nasz zmysł węchu jest nierozerwalnie związany z układem limbicznym organizmu. Ponieważ nasze układy limbiczne są powiązane z nastrojami, pamięcią i emocjami, doświadczanie zapachu może być tak różnorodne i intensywne, jak osobiste. Oprócz wyzwalania wspomnień i uczuć naturalne i sztuczne zapachy mogą podświadomie pomóc nam zdecydować, kogo lubimy, a nawet kogo kochamy. Mogą również przyczyniać się do naszego zdrowia i wpływać na nasze zachowanie. Na przykład mięta pieprzowa wspomaga aktywność mózgu i wysyła sygnały do organizmu, aby zaczął się poruszać. Lawenda jest używana w aromaterapii jako naturalny środek zwiotczający, ponieważ wykazano, że łagodzi tętno. Perfumy są zwykle związane z tożsamością osobistą i jako takie, ich użytkownicy mogą przywiązywać się emocjonalnie do zapachów, zwłaszcza jeśli są blisko związani z określonymi osobami lub wydarzeniami z ich życia.
Osobiste doświadczenie zapachów
Reakcja na jakikolwiek zapach może być głęboko osobistym doświadczeniem, kierującym się preferencjami i pod wpływem doświadczeń z przeszłości. Na przykład osoby, które mają dobre wspomnienia z dzieciństwa związane z pieczeniem ciasteczek z bliskimi, mogą pozytywnie reagować na perfumy zawierające nuty takie jak wanilia lub cynamon. Dla kontrastu ktoś z astmą może odstraszyć wodę kolońską z nutą tytoniu, ponieważ przypomina to duszenie się lub trudności w oddychaniu. Ostatnie badania sugerują, że nasze preferencje dotyczące niektórych zapachów mogą być również zakodowane w naszych genach. Biorąc to pod uwagę, jeśli kupujesz zapach dla kogoś innego, warto dowiedzieć się, które perfumy lub wody kolońskie preferują ich bliscy krewni.
Wybór perfum dla siebie lub innej osoby
Chociaż sama liczba wyborów na rynku perfum może sprawić, że wybór idealnych perfum wydaje się prawie niemożliwy, istnieje kilka sztuczek, które mogą ułatwić proces selekcji. Wybierając zapach dla siebie, unikaj papierowych pasków i wypróbuj go, rozpylając go na skórze. Nakładanie zapachu bezpośrednio na skórę pozwala jej reagować z naturalną chemią organizmu i daje pełniejszy obraz tego, jak zapach będzie się rozwijał w czasie. Jeśli kupujesz perfumy lub wodę kolońską dla kogoś innego, zastanów się nad ich ulubionymi zapachami i użyj ich, aby wybrać idealny zapach. Szukaj perfum lub wód kolońskich, które zawierają te same zapachy, co nuty. Podobnie, możesz również poznać nazwy preferowanych przez nich zapachów i zbadać je, aby dowiedzieć się, jakie są ich składniki.